עדי הדברות

הדברת עש
You are here:

עש הקמח ההודי

הוא המזיק הנפוץ ביותר של מוצרים מאוחסנים ומזון מעובד כמו קמח, גרגירי חיטה, אורז, מוצרי קקאו שוקולד קפה ועוד. הוא מצוי במבני תעשיה רבים אך פלש גם למטבחינו והנזק הוא בהחלט עצום.

כדי לזהות את סוג עש זה יש להביט על החצי האחורי של כנפיו – הוא צריך להיות חום כהה עם כתמים בצבע חלודה. העש הוא בעל גלגול מלא (ביצה, זחל ,גולם בוגר) העש מטיל כמות גדולה של ביצים בכלים או בשקיות בהם יש מזון כמו קמח, אורז, גרגירי חומוס ועוד. מביצי העש בוקעים זחלים כאשר על כל הנזק הם אחראים. הם מחפשים מקום להתגלם וכך ניתן לראות אותם מטיילים בארונות, בריצפה ולאורך קירות הבית, לאחר שהזחל מתגלם, השלב הסופי הוא בקיעת פרפר העש.

איך מגיע אלינו עש המזון?

עש המזון וחרקי מזון אחרים חודרים לאריזות המזון כבר במפעל עוד לפני האריזה וכך הם נארזים עם המזון ומגיעים לביתינו.

עש המזון כמו רוב החרקים, הוא בעל גפי פה חדים אשר יכולים ליצור חורים קטנים ברוב סוגי אריזות המזון ללא בעיה, דרך החורים הקטנים מצליח עש המזון לחדור לשקיות המזון בלי בעיה ולהטיל שם ביצים רבות.

באם יש לכם ספק לגבי מוצר כלשהו נגוע מומלץ להכניסו לתוך תא ההקפאה למספר ימים שהרי בטמפרטורה זאת לא תהיה בקיעת ביצים.

זיהוי נגיעות עש המזון

יש מספר סימנים מזהים אשר לפיהם נוכל לזהות את בעיית עש המזון בבית:

  • קורים לבנים בתוך הארון, על מוצרי המזון ובתוכם.
  • זחלים זוחלים על הקירות ו/או פרפרים בארונות מטבח או על הקירות.
  • גלמים עטופים בקורים שקופים הנמצאים בנקודת החיבור בין הקיר לתקרה.
  • הימצאות חורים בתוך אריזות הקטניות וזחלים או פרפרים במוצר המזון עצמו.

אופן הטיפול בעש המזון ומניעתו

הדברת עש המזון נעשית על ידי ריסוס יסודי של כל אזור המטבח עם חומרים ירוקים בעלי רעילות נמוכה ובמקרים של נגיעות קשה גם באמצעות אבוקות עשן אשר יכולות לחדור לכל מקום ולחסל את עש המזון ובעצם כל סוג של חרק מזון ובנוסף גם במלכודות פרומון הלוכדות את העש.

בנוסף להדברת עש המזון, יש כמה פעולות שיש לנקוט על מנת להשלים את פעולת ההדברה וכדי למנוע את התרבותם בעתיד:

  • לפני הריסוס יש לנקות היטב את ארונות המטבח ולזרוק שאריות מזון נגועות.
  • יש לאחסן אריזות מזון שנפתחו בכלי פלסטיק או זכוכית.
  • יש לאחסן גם מזון סגור שאינו נמצא בצריכה שוטפת בכלי פלסטיק או זכוכית.
  • יש להיות ערניים בקניית מזון בחנות ולשים לב אם יש חורים קטנים של סיכה באריזה, קורים ומעין אבקה בתוך האריזה, חרקים או חלקי חרקים.

זחלי עש המזון שורצים במגוון רחב של מוצרי מזון יבש כגון דגני בוקר, לחם, פסטה , אורז, קוסקוס, תבלינים או פירות יבשים ועל אגוזים מזונות אשר נרשמו חריגות יותר כוללים שוקולד ופולי קקאו, תחליפי קפה, עוגיות וקמח. לאחר שזחלי עש נמצאו, חשוב לזרוק את כל מקורות המזון, כי הם לא באריזות סגורות. עש המזון חזק באופן מפתיע ויכול להכנס לשקיות אטומות. הם הסוג שהכי קשה להיפטר ממנו, והוא יכול לזחול על תקרות ולהטיל את ביציו בחדרים אחרים בבית חוץ מאשר במטבח או במזווה שבו הם בקעו. לכן לא צריך להסתפק במקום גילוי אחד ולנסות לאתר את הביצים של העש בכל מקום המפגע.

אנו בעדי הדברות מנוסים לטפל בסוג מטרד זה ולתת לכם תוצאות מידיות.

עש הבגדים

פתחתם את ארון הבגדים וזיהיתם חורים על חלק מהבגדים שיקרים לכם?
רוב הסיכויים שעש הבגד מתארח אצלכם בארון.
מהו למעשה עש הבגד?
זהו חרק בעל גלגול מלא (ביצה, זחל, גולם, בוגר ) עש הבגדים הוא עש דמוי פרפר קטן המתביית על אריגים טבעיים מסוג כותנה ופשתן ומזיק להם על ידי כרסום ויצירת חורים בבד.
הזכר פעיל לרוב בשעות החשיכה.
הכנפיים הקדמיות צהבהבות והאחוריות אפורות. הוא נוהג לעוף ונמשך לאור, הנקבה לעומת זאת נוהגת לרוץ. היא מפרישה מבלוטות שבקצה בטנה פרומון (חומר כימי) המושך את הזכר להזדווגות. את הביצים היא מטילה אחת אחת.
אך למעשה מי שיוצר את כל הנזק הוא הזחל שמכרסם את האריגים לצורך גדילתו בדר”כ נזק העש מבוצע בארונות מוזנחים ולא מאווררים והשימוש באותו פריט לא היה שמיש זמן רב ולא היה מכובס.
זחל עש הבגדים הבוקע מן הביצה לבנבן עם ראש חום כהה. הוא חי בתוך צינור מטווה הפתוח משני הצדדים, ומוציא רק את ראשו לכרסום המזון. מזון הזחל הוא בעיקר צמר ונוצות. אם הוא נמצא על בד, הוא מכרסם בו חורים. בגמר גידולו עוזב הזחל את צינורו וטווה לעצמו פקעת סגורה ממטווה צפוף שבתוכה הוא יכול להתגלם.

אופן הטיפול בעש הבגדים

מחליפים באופן מסודר את בגדי החורף והקיץ בכל שנה. נמנעים מאחסון בגדים שאינם בשימוש, משתמשים במוצרים דוחי עש או במלכודות פרומון הלוכדות את העש ניקוי דפנות ופינות הארונות והמדפים שם נמצא לרוב שלב הגולם, אוורור וחשיפת הבגדים לשמש, כיבוס בתדירות גבוהה במידה והבעיה לא נפתרה מומלץ לבצע הדברה עם חומרים שמיועדים להשמדה אחת ולתמיד ולהציל את הנזק העתידי שיכול להגרם.
אנו בעדי הדברות מנוסים לטפל בסוג מטרד זה ולתת לכם תוצאות מידיות.

null
צריכים הדברה?
השאירו פרטים או התקשרו ושימו סוף לבעיית המזיקים
ליצירת קשר

הדברות נוספות

עדי הדברות נותן לכם פתרון מוסמך, אמין ויסודי לכל בעיות המזיקים שלכם, בבית, בעסק ובמוסדות ציבוריים.

צפו ברשימת כל שירותי ההדברות, כדי ללמוד את הדברים שעליכם לדעת לפני שאתם קוראים למדביר!